قیام بحرین و سکوت رسانه‌های عربی

قیام بحرین و سکوت رسانه‌های عربی

همان گونه که انتظار می‌رفت،‌ رسانه‌های عربی که خاندان حکومتی آل خلیفه بحرین در آنها نفوذ بسیار دارند، اخبار مربوط به قیام ملت بحرین و تظاهرات مسالمت آمیز آنها که خواستار اصلاحاتند، را با سانسور منتشر می کنند.
 

به گزارش گروه بین الملل مشرق، رسانه‌های عربی در برخورد با دو انقلاب مصر و تونس، بشدت فعالانه برخورد کردند و شبکه الجزیره و برخی دیگر از شبکه‌های عربی هم تمام امکانات و توانمندی‌های خود را برای پوشش دادن حوادث جاری در این دو کشور به کار بستند و حتی پخش برنامه‌های عادی خود را به این منظور قطع کردند. به همین دلیل می‌توان گفت، یکی از دلایل پیروزی و موفقیت انقلاب مصر رسانه‌ها بودند که با تبیین و آشکار ساختن جنایات حسنی مبارک و رژیمش و نحوه برخورد وی با تظاهرات کنندگان، افکار عمومی جهان را بسوی مصر و اعلام همبستگی با ملت آن معطوف نمایند.
اما با کمال تأسف مشاهده می‌کنیم که امروز رسانه‌های عربی در برابر حوادث جاری در جهان عرب و اسلام تعاملی دوگانه و مزدوج دارند.

 

پوشش خبری انقلاب های عربی در العربیه و الجزیره
حساب شبکه تلویزیونی العربیه که سید حسن نصرالله، آن را "العبریه" نامید که جداست و تکلیفش روشن، اما آن گونه که برخی دیگر از شبکه ها مانند الجزیره ادعا می‌کند، تظاهرات های جاری در بحرین، "صدای انقلابیون و ملت" نیست. این شبکه ها در برخورد با برخی قضایا از جمله حوادث جاری در بحرین، تعاملی طایفه‌ای و قبیله‌ای داشته و نتوانسته اند آن گونه که خود ادعا می کنند، صدای ملت‌های عربی باشند و در زمانی که با آب و تاب بسیار به حوادث جاری در تونس و مصر و یمن و لیبی الجزایر می‌پردازند، از خبرهای بحرین بسیار گذرا می‌گذرند یا اصلاً آن را پوشش نمی‌دهند در حالی که همه می‌دانند خواسته‌های انقلابیون بحرینی، تفاوتی با خواسته‌های انقلابیون لیبی و مصر و تونس و یمن ندارد.
بنابراین چگونه می‌توان این برخورد با حوادث بحرین را تفسیر کرد؟ شاید بتوان در این باره گفت که الجزیره از این در هراس است، مبادا با خبر رسانی از بحرین، ویروس انقلاب را به برخی از امیر نشین‌های حوزه خلیج فارس از جمله قطر سرایت دهد.

 

قطر در معرض طوفان
اینجاست که باید به الجزیره اندرز داد که به خود بیاید، چون گردباد انقلاب و تغییر در کشورهای عربی وزیدن گرفته و بزودی دیگر رژیم‌های عربی را نیز درخواهد نوردید، اگر چه این نخستین باری نیست که جانبداری و عدم رعایت اصول بی‌طرفی در پوشش‌های خبری الجزیره به عینه ملاحظه شده است و پیش از حوادث بحرین همه جهانیان دیدند که این شبکه چگونه و برای مدت‌های طولانی از رژیم صدام و جنایات این دیکتاتور در جنگش علیه جمهوری اسلامی ایران و علیه ملت عراق و کشتارهای دسته جمعی‌اش علیه شیعیان جانبداری کرد و اقدام به گمراه سازی‌ و فریب‌ تبلیغاتی افکار عمومی جهان نمود و به جرأت می‌توان گفت، یکی از دلایل ناکامی انتفاضه ملت عراق در سال 1991 میلادی، عدم برخورد بی‌طرفانه رسانه‌های عربی و بین المللی با حواث جاری در عراق آن دوره بود.

 

انقلاب و رسانه ها
به همین دلیل باید گفت امروزه از جمله عوامل تأثیرگذار در پیروزی هر انقلابی رسانه‌ها هستند و از این حیث برای ملت بحرین و انقلاب بحرین باید دعا کنیم تا رسانه‌های عربی و بین المللی به خود بیایند و تعامل درستی با آن داشته باشند و خبرهای جاری در آن را آن گونه که هست پوشش دهند، چه در غیر این صورت کار بر ملت بحرین بسیار دشوار خواهد شد.
و در پایان باید گفت، رسانه‌های عربی در برخورد با دو انقلاب مصر و تونس بسیار موفقیت آمیز عمل کردند و توانستند، از آن سربلند بیرون بیایند و نمره قبولی بگیرند، اما در پوشش خبری حوادث بحرین بگونه‌ای دیگر عمل کرده و رسانه‌های عربی همچنان رهین خاندان حاکم آل خلیفه هستند.

/ 0 نظر / 10 بازدید