توطئه جدید ریاض و واشنگتن علیه انقلاب یمن

 منابع آگاه بلندپایه یمن با اشاره به هراس واشنگتن و ریاض از اسلامگرایان اعلام کردند که این دولتها قصد دارند با روی کار آوردن پسر دیکتاتور هزینه‌های انقلاب یمن علیه منافع خود را کاهش دهند.

از بیم ایفای نقش جدی اسلام‌گرایان در یمن صورت می‌گیرد؛ توطئه جدید ریاض و واشنگتن علیه انقلاب یمن

 

به گزارش اسلام تایمز به نقل از روزنامه کویتی "الدار "، منابع آگاه بلندپایه در "صنعاء " پایتخت یمن اعلام کردند که اکنون طرحی در حال تدوین و اجرا برای یمن در مرحله پس از "علی عبدالله صالح " رئیس‌جمهور این کشور است.

یک مقام بلندپایه صنعاء در این‌باره گفت: آنچه که اکنون ریاض و واشنگتن را به شدت نگران کرده است، قدرت زیاد اسلام‌گرایان در یمن و نفوذ و حضور آنها در صفوف انقلابیون است. زیرا افزایش نفوذ اسلام‌گرایان در یمن تهدیدی برای توافقنامه‌های امضاء شده میان رژیم صالح و آمریکا بویژه توافق‌های صورت گرفته در بخش‌های امنیتی است. این امری است که ریاض و واشنگتن را بشدت به هراس انداخته است زیرا این دو کشور بیشترین دخالت و نقش را در سیاست داخلی و خارجی یمن داشته‌اند به همین دلیل تلاش دارند تا مانع تحقق اهداف انقلابیون و ترسیم آینده‌ای به غیر از آنچه که انقلابیون به دنبال آن هستند، شوند.

وی افزود: عدم بازگشت صالح چندان اهمیتی ندارد. مهم این است که مرحله آتی تاریخ یمن چگونه رقم خواهد خورد. آیا همچنان عناصر رژیم کنونی یمن که حافظ منافع آمریکا هستند، در پست‌های خود باقی خواهند ماند؟ آیا شبکه‌های امنیتی که آمریکا در داخل موسسات امنیتی یمن طی سالهای گذشته ایجاد کرده است، از جمله امنیت ملی، امنیت مرکزی و گارد ریاست‌جمهوری همچنان به فعالیت خود ادامه خواهند داد؟

وی افزود که وجود این شبکه‌های امنیتی در یمن یکی از مهمترین موانع موجود در نحوه تعامل واشنگتن با جانشین صالح خواهد بود.

این منبع آگاه افزود: ما همچنان در حال اندیشیدن به مرحله انتقالی پس از صالح و مرحله پس از دوره انتقالی یعنی سال 2013 هستیم. این در حالی است که گروه‌های سیاسی مختلف در یمن در حال مذاکره و گفت‌وگوی آرام با طرف‌های اروپایی و طرف‌های سیاسی مختلف هستند و روند تغییرات بسیار کند است و از سوی دیگر شهروندان یمنیف انقلابیون و احزاب معارض یمن در خفقان هستند و هیچ افق روشنی برای تدوین یک راهکار واقعی و عملی برای برون رفت از بحران یمن وجود ندارد.

این منبع افزود: عربستان و‌ آمریکا تلاش دارند که فرزند ارشد صالح در انتخابات آتی یمن نامزد شود و جای پدرش را بگیرد. زیرا دستیابی پسر صالح به کرسی حکومت تنها ضامن حفظ مصالح واشنگتن و ریاض در یمن است.

این در حالی است که طی چند روز گذشته، پایگاه‌های خبری مختلف یمن از وجود نارضایتی در میان رهبران عالی‌رتبه حرب حاکم کنگره ملی از طرح نامزدی پسر صالح برای ریاست‌جمهوری خبر دادند و نوشتند که هیچ‌کس موافق ریاست‌جمهوری پسر دیکتاتور پس از مرحله انتقالی نیست.

/ 0 نظر / 38 بازدید